KONTAKTY

HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o.
Poštová 1661/2
921 01, Piešťany
tel: +421 33 77 44 606
fax: +421 33 77 44 606
napíšte nám
mobil: 0903 718279
mobil: 0903 457177

TOVAR V AKCII

MĚNOVÁ KALKULAČKA

Gitarová poradňa / Gitara pre začiatočníka

*

Novšiu verziu gitarovej poradne nájdete kliknutím na tento link:

https://www.hudobnynastroj.sk/page/gitarova-poradna


*

Srdečne pozdravujem všetkých nádejných gitaristov! Na začiatok chcem povedať, že mi môžete kedykoľvek zavolať na 0903/718279 alebo na skype, nick: majo1959, alebo tu na našej eshop stránke je dole vľavo "online chatt". Ak by som nebol po ruke stačí napísať tel. číslo alebo email a stručne čo treba, zavolám, resp. ozvem sa :)

Na začiatok si povieme niečo o základných pravidlách pri kúpe gitary a o najpoužívanejších typoch akustických gitár a ich výhodách a nevýhodách pre začínajúceho gitaristu. Základné pravidlá pri kúpe gitary sú zhrnuté v téme na linku kupujeme gitaru.

Video k téme "kupujeme gitaru"

*

Tému o základných pravidlách pri kúpe gitary doporučujem dobre si prečítať. Verím tomu, že si s témy odnesiete dosť na to, aby ste pri kúpe boli oveľa múdrejší. Veľmi dôležitou vecou, je aj správna voľba veľkosti gitary. Bežne sa predávajú veľkosti 1/4, 1/2, 3/4, 7/8 a 4/4 (plná veľkosť).

Vo všeobecnosti sa môžete držať nasledovného: 1/4 gitara pre deti od 6 - 7 rokov, 1/2 gitara pre deti od 7 - 9 rokov, 3/4 gitara pre deti od 9 - 12 rokov, 7/8 gitara je taký "hybridný medzistupeň" povedzme pre vekovú kategóriu od 10 - 13 rokov. 4/4 gitara pre veľké deti a dospelých. Toto všeobecné triedenie neberte ako dogmu, pretože pri výbere veľkosti gitary treba zohľadniť aj výšku a anatomickú stavbu tela budúceho gitaristu. Preto sa môže stať, že vyrastenejší 8 ročný chlapec bude potrebovať 3/4 gitaru, alebo naopak subtilnejsie 10 ročné dievča zase 1/2 gitaru. Ak ste si aj tak nie celkom istý, rád vám poradím a gitaru vyberiem, stačí kontaktovať 0903/718279.

Nie menej dôležitý je aj výber správneho typu akustickej gitary pre začiatočníka. O typoch gitar podrobnejšie hovorím na linku typy akustických gitár. V tejto časti sa zamerám skôr na otázku aký typ akustickej gitary vybrat začínajúcemu gitaristovi a prečo. Pre úplneho začiatočníka doporučujem akustickú gitaru typu španielska gitara (španielka) classic guitar, ktorá má nylonové struny, ktoré sú šetrnejšie k prstom začiatočníka. Okrem toho nepredstavuujú také nebezpečenstvo (hlavne pre menšie deti), ako struny kovové.

Nylonové struny sa podobajú vzhľadom rybárskemu vlascu, akurát vrchné tri (najhrubšie - basové) sú ešte navyše aj prečne vinuté. Hlavne melodické (tenké) tri struny sú hrubšie, čo je pre začínajúceho hráča lepšie, ako keď má stláčať tenku kovovú strunu, ktorá môže aj zraniť.

Výber gitary s nylonovými strunami nie je dogma, ale určité doporučenie. Pri dobrom zriadení a nastavení nástroja (a vhodnom výbere pred tým), je možné zvoliť (napr. pre staršie deti) aj typ gitary s kovovými strunami, s vedomím si určitých rizík. Výhodou - možno aj nevýhodou :) kovových strún je ich výraznejší zvuk, hlavne pri doprovodnej hre akordov. Samozrejme, ak ide dieťa do ľudovej školy na "klasiku", tak tu je voľba jednoznačne klasická gitara (španielka) s nylonovými strunami.

Vhodným doplnkom ku gitare (ktorý doporučujem) je gitarový povlak. Nie len pre účely prenášania gitary ale (podľa mojich dlhoročných skúseností z predaja) aj kôli dlhodobejšiemu skladovaniu nástroja. Častokrát som sa stretol s problémami, keď sa nástroj začal deformovať práve pre nevhodné teplotné a vlhkostné pomery v bytoch. Keď na nástroj nehrám, najlepšie mu bude v povlaku, kde je stabilná teplota a vlhkosť.

S nastavením nástroja vám rád pomôžem, stači zavolať na 0903/718279, lebo práve toto je alfa a omega a treba to zohľadniť, pri voľbe kde a u koho si gitaru kupujem. Kto máte na Skype telefonovanie zdarma ušetríte, môžete ma kontaktovat na nicku majo1959.

Typickým predstaviteľom vhodnej gitary pre začiatočníka, v dostupnej cenovej hladine, sú akustické klasické gitary Tenson alebo Yamaha.

Súvisiacou tématikou je starostlivosť o nástroj počas jeho používania, skladovanie a údržba. Toto nájdete na linku ošetrenie a údržba gitary.

 

Video k téme "ošetrovanie a údržba gitary"

*

Celú gitarovú web on-line školu môžete navštíviť bezplatne na linku

http://mojagitara.com/


OWViMGRlZT